Tekneler İçin Zehirli Boya Seçimi 14 Aralık 2012

Bütün denizlerde, teknelerin kirlenmelerine yol açan canlılar bulunur. Teknelerde oluşan kirlilik, teknenin nerede bağlı kaldığına, ne sıklıkta seyir yaptığına ve kullanılan zehirli boyanın tipine göre değişir.

Mesela tatlı sularda oluşacak olan kirlilik çok azdır. Buna karşılık denizler ve akarsu ağızları planktonlar, yosun sporları ve diğer deniz canlıları ile doludur.

Zehirli boya üreticisinin amacı bu organizmaların üremesini engellemektir.

İdeal bir zehirli boya sezon sonrasında minimum temizlik gerektirmeli ve teknenin, istendiği zaman en üst süratlere çıkabilmesini sağlamalıdır. Bu durumun tam aksi olarak zayıf korumalı bir teknede organizmalar hızla çoğalacak ve acil manevraları bile yapmak güçleşecektir.

İyi yapılmayan korumalar motor yatlarda ciddi miktarlarda yakıt sarfiyatına, ahşap teknelerde ise yüksek maliyetli tamiratlara sebep olabilirle

Şu an piyasada tekneler için 4 tip zehirli boya bulunmaktadır:
1.Sert/hard: Sert tabir edilen zehirli boyaların bağlayıcıları erimeyen tiptendir. Böylece biyositin açığa çıkma oranı ve koruma performansı sezon boyunca düşer. (Coastal Hard)
2.Geleneksel: Bu tip zehirlilerin bağlayıcıları erimeyen tiptendir. Böylece biyositin açığa çıkma oranı ve koruma performansı sezon boyunca düşer. (Coastal Hard).
3.Yumuşak/ablatif: Ablatif zehirli boya içerisindeki bağlayıcı suda yumuşayarak biyositin açığa çıkmasını sağlar. (Performance).
4.Self polishing: Bu tür zehirli boyaların bağlayıcıları kontrollü bir oranda erimek üzere formüle edilmiştir. Böylece her zaman yeni bir biyosit tabakasının en üstte yer alması sağlanır.(NonStop, Mare Nostrum, Megayacht Antifouling Imperial)

 Tekneye her sene zehirli boya uygulamak şart mı?

Teknelerin büyük bir kısmı, yaz başında en iyi performans elde edebilmek için , bahar ayarında zehirli boya ile boyanır.

Normal seyir ve arada bir yapılacak yarışlar için her sezon iki kat Non Stop uygulamak yeterlidir. Suyun sürtünme etkisinin daha fazla olacağı su hattı, keskin köşe ve girintilere bir kat daha uygulamak performansı arttıracaktır. Uzun bir seyahat planlıyorsanız ya da iki-üç sezon teknenizi karaya almayacaksanız, beş kata kadar Non Stop uygulaması yapılabilir.

Yarış tekneleri için iki kat, yarış için uygun parlak bir yüzey istenildiği takdirde de üç kat Performance uygulanmalıdır. Yarış zehirlilerinin performansları sezon ortasında doğru düşebilir ve fırça ile aşındırma yapmak gerekebilir.

Not: Non Stop Beyaz ya da Super Sargasso alüminyum teknelerde self polishing zehirli olarak kullanılmalıdır. Alüminyum teknelerde ayrıca Aqualine ya da Performance kullanılabilir.

 

Comments are closed.